Pojištění odpovědnosti

Finanční stabilita firmy může být totiž podstatně narušena v případě, kdy firma svojí činností způsobí škodu jinému, za kterou nese odpovědnost a je tudíž povinna ji nahradit. Společnost může z převážné části toto riziko přenést na pojišťovnu prostřednictvím pojištění odpovědnosti za škodu.

Pojištění odpovědnosti za škody

Pojišťovna na sebe přebírá závazek nahradit za pojištěného vzniklou škodu, jejíž výše se může pohybovat od několika desítek korun do mnoha milionů. Vyšší náhrady jsou typické zejména u škod na zdraví nebo v případě, kdy je firma povinna uhradit jinému ušlý zisk. Navíc firmy, které své výrobky vyvážejí do zahraničí, nesou zvýšenou odpovědnost - tzv. riziko odpovědnosti za výrobek.

• každý podnikatel nese z titulu podnikatelské činnosti, pro kterou má oprávnění, objektivní odpovědnost za škody způsobené jiným osobám tzv. provozní odpovědnost či odpovědnost za škody způsobenou vadou výrobku
  • dále je možno i připojistit např. odpovědnost za škody vyplývající z držby či pronájmu nemovitosti, odpovědnost za věci převzaté či užívané, za škody na věcech zaměstnanců, regres zdravotních pojišťoven, za škody způsobené přenosem salmonely, úplavice atd.
  • pojištění se sjednává standardně na území ČR, lze ho však rozšířit i na území dalších států

Pojištění profesní odpovědnosti za škody

určité podnikatelské profese mají zvláštní režim pojištění odpovědnosti za škody – například:
  • účetní
  • auditoři
  • daňoví poradci
  • notáři, advokáti
  • nestátní lékařská zařízení
  • poskytovatelé sociálních služeb
  • autorizovaní inženýři
  • technici činní ve výstavbě

Svoji odpovědnost za škody má například i výbor společenství vlastníků jednotek (bytové domy).